اهمیت اخذ ایزو

اهمیت اخذ ایزو

اهمیت اخذ ایزو

ایزو  International Organization for Standardization یا سازمان بین ‌المللی استاندارد سازی است که این سازمان مسئول تعریف و تدوین استاندارد های بین‌ المللی در زمینه ‌های مختلف علمی، صنعتی، تجاری و خدماتی است. اهمیت اخذ ایزو نشان دهنده این است که یک سازمان، شرکت، محصول یا خدمت با استانداردهای بین ‌المللی مطابقت دارد و کیفیت بالایی را ارائه می‌دهد. در این مقاله به بررسی اهمیت ایزو، مزایا و کاربرد گواهینامه ایزو خواهیم پرداخت.

اهمیت اخذ ایزو برای هر سازمان یا شرکتی که قصد دارد در بازار رقابتی جایگاه خود را حفظ و تقویت کند، مشخص می شود. چرا که:

 • نشان دهنده تعهد و توجه سازمان به بهبود مستمر فرآیندها، کاهش هزینه ‌ها، افزایش بهره‌ وری و رضایت مشتریان است.
 • باعث می‌شود که سازمان با استاندارد های بین ‌المللی همگام شود و بتواند با سایر رقبای خود در سطح جهانی رقابت کند.
 • به سازمان کمک می‌کند تا نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کند و برنامه‌ریزی مناسب برای بهبود عملکرد خود داشته باشد.
 • باعث می‌شود که شرکت یا سازمان به نظام مدیریت کیفیت (QMS) مجهز شود و بتواند فرآیند های خود را به صورت استاندارد، منظم و قابل کنترل اجرا کند.

مزایای اخذ ایزو

با توجه به اهمیت اخذ ایزو، مشخص می شود که سازمان یا شرکت دارنده گواهینامه ایزو مزایای زیر را به دست می‌آورند:

 • افزایش رضایت و وفاداری مشتریان: مشتریان هنگام خرید یک محصول یا دریافت سرویس، به علامت گواهینامه ایزو توجه می‌کنند و اهمیت گرفتن ایزو زمانی مشخص می شود که مشتریان یا ذینفعان آن را نشانه‌ای از کیفیت، اعتماد و پاسخگو بودن شرکت یا سازمان تلقی می کنند. بنابراین، شرکت یا سازمان‌ های دارنده ایزو مشتريان راضی و وفادار‌تري خواهند داشت.
 • افزایش بازار و سهم بازار: اهمیت اخذ ایزو در این بخش با پتانسیل گسترش بازار و ورود به بازارهای جدید مشخص می شود. به این دلیل که بسیاری از کشورها، سازمان‌ های بین‌المللی و مشتریان بزرگ در سرتاسر دنیا، اخذ گواهینامه ایزو را به عنوان یک شرط مهم برای همکاری تلقی می کنند و بنابراین، می توانید با افزایش رقابت‌پذیری شرکت یا سازمان خود، سهم بیشتری از بازار کسب کنید.
 • کاهش هزینه‌ ها و افزایش سودآوری: سازمان‌ و شرکت های دارنده ایزو می‌توانند با استفاده از نظام مدیریت کیفیت، فرآیندهای خود را بهینه ‌سازی کنند، منابع خود را بهتر مدیریت کند، ضایعات و تلفات خود را کاهش دهند، خطاها و نواقص خود را پیشگیری و رفع کنند و در نتیجه کارایی و عملکرد خود را بالا ببرند. اهمیت ایزو در اینجا در بالارفتن کارایی و کارآمدی سیستم مشخص می شود.

مقاله پیشنهادی : اخذ ایزو معتبر

 

اخذ ایزو ارزان

کاربرد گواهینامه ایزو

حال که اهمیت اخذ ایزو مشخص شد، می توانیم به کاربرد ایزو و و نقش آن در اهمیت اخذ ایزو بپردازیم . برخی از معروف ‌ترین استانداردهای ایزو عبارتند از:

 • ISO 9001 استاندارد مربوط به نظام مدیریت کيفيت (QMS) که برای هر نوع سازمان، شرکت، محصول یا خدمت قابل استفاده است و اهمیت اخذ ایزو 9001 در این است که به سازمان کمک می‌کند تا فرآیند های خود را به صورت استاندارد، منظم و قابل کنترل اجرا کند و بهبود مستمر فرآیند های خود را تضمین نماید.
 • ISO 14001 استاندارد مربوط به نظام مديريت زيست ‌محيطي (EMS) است که برای هر نوع سازمان، شرکت، محصول یا خدمت قابل استفاده است و این استاندارد به سازمان کمک می‌کند تا تاثیرات زيست‌ محيطي فعاليت ‌های خود را شناسایی، کنترل و کاهش دهد و به حفاظت از محیط زیست بپردازد و پاسخگوي نياز‌های جامعه باشد.
 • ISO 45001 استاندارد مربوط به نظام مديريت سلامت و ايمني شغلي (OH&S) که برای هر نوع سازمان، شرکت، محصول یا خدمت اهمیت گرفتن ایزو 45001 مشخص است. این استاندارد به شرکت یا سازمان  کمک می‌کند تا خطرات و ریسک‌های مربوط به سلامت و ایمنی کارکنان و ذینفعان خود را شناسایی، ارزیابی کند و کاهش دهد و به ارتقاء رفاه، بهبود عملکرد و بالا بردن تعهد کارکنان بپردازد.
 • ISO 27001 استاندارد مربوط به نظام مديريت امنيت اطلاعات (ISMS) که برای هر نوع سازمان، شرکت، محصول یا خدمت اهمیت گرفتن ایزو در این است که کمک می‌کند تا داده ‌ها و اطلاعات خود را در برابر تهدیدات خارجی و داخلی محافظت کنند و به حفظ و ارزیابی محرمانگی، در دسترس بودن و صحت اطلاعات بپردازند.
 • ISO 22000 استاندارد مربوط به نظام مديريت ايمني غذا (FSMS) که برای سازمان، شرکت، محصول یا خدمت قابل استفاده است واهمیت ایزو این استاندارد در این است که به سازمان کمک می‌کند تا فرآیندهای تولید، فرآوری، بسته ‌بندی، نگهداری، حمل‌ و نقل و فروش غذا را با رعایت استانداردهای بهداشتی و ایمنی اجرا کند و به جلوگیری از انتشار آلودگی و مخاطرات غذایی بپردازد.

نتيجه‌گيري

با توجه به مطالب گفته شده، می‌توان گفت که اهمیت اخذ ایزو برای هر سازمان یا شرکتی که قصد دارد در بازار رقابتی جایگاه خود را حفظ و تقویت کند، بسیار بالا است و با دست ‌يابي به استانداردهای متنوع، سازمان مي‌تواند کيفيت خود را به روشني نشان داده، رضایت و وفاداري مشتريان خود را افزایش دهد، بازار و سهم بازار خود را گسترش دهد، هزینه ‌های خود را کاهش دهد و سودآوري داشته باشد. همچنین از دیگر موارد حائز اهمیت گرفتن ایزو می توان به پیشرفت در زمینه ‌های مختلف علمي، صنعتي، تجاري و خدماتي متناسب با استانداردهای بین ‌المللی اشاره کرد که با بهبود عملکرد، قدرت و توان مجموعه را بیش از پیش افزایش خواهد داد. بنابراین، نقش و اهمیت اخذ ایزو در این خلاصه می شود که فرصت و موقعیتی برای هر سازمان یا شرکت پدید می آورد که در عرصه رقابت در بازار نقش پررنگی ایفا می کند.

 

اهمیت ایزو در چیست؟

✔ اهمیت ایزو برای هر سازمان یا شرکتی که قصد دارد در بازار رقابتی جایگاه خود را حفظ و تقویت کند، مشخص می شود. چرا که دستاوردهای زیر را برای هر شرکت یا سازمان در بر دارد: · تعهد و توجه سازمان به بهبود مستمر فرآیندها، کاهش هزینه ‌ها، افزایش بهره‌ وری و رضایت مشتریان · همگامی با استاندارد های بین ‌المللی و رقابت در سطح جهانی · ارزیابی و شناخت نقاط ضعف و قوت و برنامه‌ریزی مناسب برای بهبود عملکرد · تجهیز به مدیریت کیفیت (QMS) و اجرای منظم و قابل کنترل فرآیند ها

اهمیت گرفتن ایزو و مزایای آن چیست؟

✔ با توجه به اهمیت گرفتن ایزو، مشخص می شود که سازمان یا شرکت دارنده ایزو مزایایی نظیر موارد زیر به دست می آورد: · افزایش رضایت و وفاداری مشتریان · افزایش بازار و سهم بازار · کاهش هزینه‌ ها و افزایش سودآوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *