سازمان ایزو چیست؟

سازمان ایزو

سازمان ایزو چیست؟

سازمان بین المللی استاندارد یا ایزو (ISO) یک سازمان غیر دولتی و غیر انتفاعی است که در سال ۱۹۴۷ شروع به کار کرد و تا به امروز هدف آن توسعه و انتشار استانداردهای بین المللی در زمینه‌های مختلف علمی، صنعتی، تجاری و اجتماعی بوده است. سازمان ایزو یک نهاد مستقل است که از نمایندگان ۱۶۵ کشور عضو تشکیل شده و به عنوان بزرگترین سازمان تهیه کننده استاندارد در جهان شناخته می‌شود و تاکنون بیش از ۲۳۰۰۰ استاندارد را برای سازمان ها و موسسات، تدوین و منتشر کرده است.

دفتر مرکزی سازمان جهانی ایزو در شهر ژنو سوئیس واقع شده و مسئولیت‌های اداری، حقوقی، مالی و ارتباطی سازمان را بر عهده دارد و با کمک کارکنان و کارشناسان متخصص از سراسر جهان، استانداردهای جدید را تدوین و بازبینی می‌کند. وبسایت رسمی سازمان بین المللی استاندارد ، www.iso.org است که برای آشنایی با سازمان بین المللی استاندارد iso و بررسی اطلاعات مربوط به فعالیت‌ها، خدمات، منابع و رویدادهای سازمان، می‌توان به آن مراجعه کرد.

سازمان ایزو در ایران نیز فعالیت دارد و از سال ۱۳۵۳ با نام انجمن استاندارد ایران (ISIRI) به عنوان نماینده رسمی ایزو در کشور شناخته شده است. این انجمن مسئولیت تهیه، تصویب، انتشار و اجرای استانداردهای ملی و بین المللی را در ایران دارد و با همکاری سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی، سیاست‌ها و برنامه‌های استانداردسازی را مشخص می‌کند. سایت رسمی انجمن استاندارد ایران نیز www.isiri.gov.ir  است که در آن نیز اطلاعات با ارزشی مربوط به استانداردها، خدمات، آموزش‌ها و اخبار انجمن به زبان فارسی در اختیار عموم قرار گرفته است.

مقاله پیشنهادی : گواهینامه ایزو چیست؟

در ایران صدور گواهینامه‌های ایزو، به عهده سازمان ایزو ایران است و با ارایه خدمات برای سازمان‌ها و شرکت‌هایی که قصد دارند کیفیت خدمات و محصولات خود را بهبود ببخشند و با استانداردهای بین المللی هماهنگ کنند، فعالیت می‌کند. در واقع پس از بررسی و اعطای ایزو به سازمان یا شرکت‌ها، اعلام می‌دارد که سیستم مدیریتی موثری را برای رعایت استانداردهای مربوط به زمینه فعالیت خود اجرا نموده‌اند. برخی از برجسته‌ترین نمونه از این استانداردها عبارتند از:

 • ایزو 9001  سیستم مدیریت کیفیت
 • ایزو 14001  سیستم مدیریت محیط زیست
 • ایزو 22000  سیستم مدیریت ایمنی غذایی
 • ایزو 27001  سیستم مدیریت امنیت اطلاعات
 • ایزو45001  سیستم مدیریت سلامت و ایمنی شغلی

سازمان ایزو چگونه کار می کند؟

سازمان استاندارد iso به عنوان یک سازمان مشارکتی و داوطلبانه کار می‌کند. به این معنی که اعضای این سازمان که موسسات ملی استاندارد کشورهای عضو هستند، به صورت داوطلبانه در فرآیند تدوین استانداردها شرکت می‌کنند و نظرات و پیشنهادات خود را به سازمان استاندارد جهانی iso ارایه می‌دهند. اداره استاندارد ایزو از طریق کمیته‌های فنی، کارگروه‌ها و گروه‌های کارشناسی موضوعات مختلف را مورد بررسی قرار داده و پیش‌نویس استاندارد را تدوین و تهیه می‌کند. این پیش‌نویس‌ها پس از ارزیابی و بازبینی توسط اعضا و ذینفعان مربوطه، به تصویب نهایی می‌رسند و به عنوان استاندارد بین‌المللی منتشر می‌شوند. پس از آن از طریق شبکه‌های ارتباطی و اطلاع‌رسانی خود، از جمله سایت سازمان ایزو، اطلاعات مربوط به استاندارد و یا به‌روزرسانی آن‌ها را به اطلاع عموم می‌رساند.

سازمان ایزو کجاست؟

همانطور که گفته شد، سازمان بین المللی استاندارد سازی در شهر ژنو کشور سوئیس واقع شده است. این شهر به عنوان یک مرکز بین المللی و دیپلماتیک شناخته می‌شود و میزبان بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای بین المللی و البته سازمان های ایزو است.

وظایف سازمان بین المللی ایزو

وظیفه اصلی سازمان بین المللی استانداردسازی، توسعه و انتشار استاندارد‌های بین المللی است. در واقع این استاندارد‌ها به عنوان یک زبان مشترک برای ارتباط بین افراد، سازمان‌ها و کشورها تدوین شده‌اند که به بهبود کیفیت، افزایش ایمنی، کاهش هزینه‌ها، ارتقای سازگاری، تسهیل تجارت، حفاظت از محیط زیست و ترویج نوآوری کمک می‌کنند. برخی از وظایف اصلی این سازمان به شرح زیر هستند:

 • توسعه و انتشار استانداردهای بین المللی در زمینه‌های مختلف فنی، علمی، اقتصادی و اجتماعی
 • ارزیابی صلاحیت و اعتبار دهی به موسسات و سازمان‌هایی که خدمات مرتبط با استانداردها را ارائه می‌دهند، مانند آزمایشگاه‌ها، مراکز صدور گواهی، مشاوران و آموزش‌دهندگان
 • آموزش، مشاوره و اطلاع‌رسانی در خصوص استانداردها و نحوه پیاده‌سازی و ارزیابی آن‌ها
 • همکاری و هماهنگی با سایر سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی که در زمینه‌های مرتبط با استانداردها فعالیت می‌کنند
 • ترویج فرهنگ استاندارد و کیفیت در جامعه بین‌المللی و افزایش آگاهی و توجه به اهمیت استانداردها برای توسعه پایدار و ارتقای کیفیت زندگی جوامع

وظایف سازمان بین المللی ایزو 

سایت سازمان ایزو

سایت سازمان بین المللی استاندارد ایزو، پایگاه اصلی اطلاع‌رسانی و ارتباطی با سایر موسسات است که از طریق آدرس اینترنتی www.iso.org که قبلتر نیز گفته شد، قابل دسترسی است. در سایت سازمان جهانی  isoاطلاعات و خدمات مختلفی در خصوص استاندارد بین المللی  isoو استانداردهای آن موجود است و برخی از این اطلاعات و خدمات عبارتند از:

 • معرفی سایت سازمان ایزو، تاریخچه، ساختار، اهداف و فعالیت‌های آن
 • معرفی اعضای سازمان  iso، کشورها و موسسات ملی استاندارد که عضو این سازمان هستند
 • معرفی استانداردهای ایزو، دسته‌بندی، کد، محتوا، کاربرد و فواید آن‌ها
 • ارایه خدمات مربوط به استانداردها
 • عرضه و فروش استانداردها، مانند دانلود رایگان یا خرید آنلاین استانداردهای الکترونیکی
 • خبرنامه‌ها، مجلات، کتاب‌ها و منابع مرتبط با استانداردها
 • ثبت نام و شرکت در رویدادها، کنفرانس‌ها، کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی مربوط به استانداردها
 • ارتباط با سازمان بین المللی استاندارد و اعضای آن، ارسال پیام، نظر، پیشنهاد، شکایت و درخواست
 • دسترسی به اخبار، اطلاعیه‌ها، گزارشات و آمارهای مربوط به فعالیت‌های سازمان و استانداردهای آن

سایت سازمان iso همچنین به زبان‌های مختلفی از جمله انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی، روسی، عربی و چینی در دسترس است. همچنین از طریق بخش جستجوی سایت، می‌توان به موضوعات و استانداردهای مورد نظر دسترسی پیدا کرد.

سازمان ایزو در ایران چگونه فعالیت می کند؟

سازمان بین المللی استاندارد در ایران از طریق موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران یا ISIRI که عضو این سازمان است، فعالیت می‌کند. مقر اصلی آن در شهر تهران است و با هدف توسعه و اجرای استانداردهای ملی و بین‌المللی در ایران و ارتقای کیفیت محصولات و خدمات صنعتی و غیر صنعتی کشور فعالیت می‌کند. سازمان ملی ایزو همچنین خدمات خود را در زمینه ارزیابی صلاحیت، اعتبار دهی، آزمایش، کالیبراسیون، آموزش، مشاوره و اطلاع‌رسانی در خصوص استانداردها به موسسات داخلی ارائه می‌دهد.

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در بیش از 40 کمیته فنی و گروه کارشناسی سازمان جهانی ایزو شرکت دارد و در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی نقش موثری ایفا می‌کند. این موسسه همچنین با ترجمه و تطبیق استانداردهای بین المللی با شرایط و نیازهای کشور، استانداردهای ملی را تهیه و عرضه کرده است. برای اطلاع از آخرین اخبار و موضوعات مربوط به استانداردها می‌توانید به آدرس www.isiri.gov.ir  مراجعه فرمایید.

ایزو های سازمان نوین سرت چیست؟

ما در نوین سرت با هدف ارائه خدمات صدور گواهی، مشاوره، آموزش و پشتیبانی در خصوص استانداردهای ایزو سازمان استاندارد فعالیت می‌کنیم. نوین سرت با بهره‌گیری از شبکه گستردهای از مدیران، مشاوران، ممیزان و مراکز آموزشی در سراسر کشور، آماده ارایه خدمات به شما عزیزان است.

مرکز مشاوره و اطلاع‌رسانی نوین سرت با بهره‌گیری از دانش، تخصص و تجربه مشاوران و کارشناسان خود افتخار دارد تا در اجرا، پیاده‌سازی و ارایه گواهینامه استانداردهای مختلفی در کنار مدیران، صاحبان صنایع و بازرگانان برجسته این مرز و بوم بوده و در صدرو گواهی ایشان نقش خود را ایفا نموده است. استانداردهایی از جمله:

 • ISO 9001 مدیریت کیفیت
 • ISO 14001 مدیریت زیست محیطی
 • ISO 45001 مدیریت سلامت و ایمنی شغلی
 • ISO 22000 مدیریت ایمنی غذایی
 • ISO 27001 مدیریت امنیت اطلاعات
 • ISO 17025 شایستگی آزمایشگاه ها
 • ISO 50001 مدیریت انرژی
 • و دیگر استانداردها…

برای آشنایی بیشتر با سایر ایزو های سازمان، ارایه شده توسط نوین سرت لطفا به مقاله زیر مراجعه کنید.

مقاله پیشنهادی : انواع ایزو

نتیجه‌گیری

به این ترتیب، سازمان ایزو نقش مهم و مؤثری در استانداردسازی و ایجاد یکپارچگی، هماهنگی، کیفیت، ایمنی، کارایی و تسهیل تجارت و همکاری بین کشورها دارد و اعتبار سازمان  isoدر ایران نیز کاملا شناخته شده است. بنابراین برای توسعه و ارتقای سطح کیفی سازمانتان، مزیت رقابتی و کسب اعتبار در داخل و عرصه بین‌الملل، از اهمیت و نقش پیاده‌سازی و اجرای استانداردها در فرآیندهای سازمان و یا کسب‌وکارتان قافل نشوید و همین حالا برای کسب استاندارد مورد نظرتان با مشاوران متخصص ما مرتبط شده و از مشاوره رایگان ایشان بهره‌مند شوید. امیدواریم این مقاله در خصوص این مطلب که سازمان iso چیست مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *