شرکت های صادر کننده ایزو

شرکت های صادر کننده ایزو

شرکت های صادر کننده ایزو

ایزو سازمانی بین المللی است که استانداردهای جهانی را تدوین می کند و این استانداردها به بهبود کیفیت، ایمنی، کارآمدی و مسئولیت پذیری سازمان ها و محصولات آنها کمک می کنند. برای اثبات رعایت استانداردهای ایزو، سازمان ها نیاز به اخذ گواهینامه دارند و گواهی ایزو مدرکی رسمی است که توسط شرکت های صادر کننده ایزو (CB) به سازمان یا شرکت ها داده می شود و نشان می دهد که سازمان مورد نظر با استانداردهای ایزو مطابقت دارد. شرکت های صادر کننده ایزو باید خود تحت نظارت و اعتبارسنجی یک سازمان تایید صلاحیت (AB) باشند.AB ها نهادهای مستقل و مورد تأیید بین المللی هستند که بر اساس معیارهای بین المللی، CB ها را ارزیابی و تأیید می کنند. در این مقاله قصد داریم به معرفی برخی از شرکت های صادر کننده ایزو در ایران و جهان بپردازیم.

مقدمه

ایزو (ISO) مخفف International Organization for Standardization است که به فارسی سازمان بین المللی استاندارد سازی یا همان ایزو نامیده می شود. این سازمان در سال ۱۹۴۷ تأسیس شده و دفتر مرکزی آن در ژنو سوئیس واقع شده است و اعضای این سازمان شامل ۱۶۴ نماینده از کشورهای مختلف در جهان هستند که هر چهار سال یک بار در جلسات عمومي ساليانه آن شرکت مي‌كنند. هدف اصلي ايزو توسعه استانداردهای جهاني در زمينة‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فعاليت ‌هاي صنعتي، علمي، فنّي و تجاري است و با هدف استاندارد سازی ايزو به عنوان الگو و راهبردي براي كشورها، سازمان ها و شركت ها در جهت بهبود كيفيت، كارآمدي، رضايت مندي، پاسخگوئي، حفاظت از محيط زيست و كاهش خطرات و خسارات عمل مي كند.

شرکت های صادر کننده ایزو

برای درخواست گواهینامه ایزو، سازمان ها باید با یک شرکت صادر کننده ایزو (CB) مرتبط شوند و از آنها درخواست بازرسی و ارزیابی کنند و CB ها شرکت های صادر کننده ایزو مستقل و متخصص هستند که با استفاده از ممیزان مجرب و متعهد، سازمان ها را بر اساس استانداردهای ایزو مورد بررسی قرار می دهند و در صورت مطابقت، گواهینامه ایزو را به آنها اعطا می کنند. گواهی ایزو مدرکی رسمی است که نشان می دهد سازمان مورد نظر با استانداردهای ایزو مطابقت دارد و به طور منظم بازرسی و نظارت می شود.

مقاله پیشنهادی : اخذ ایزو معتبر

گواهینامه ایزو می تواند برای سازمان ها مزایای زیادی داشته باشد، از جمله:

 • افزایش رضایت مندی مشتریان و ذی نفعان
 • بهبود فرآیندها و عملکرد آن
 • کاهش هزینه ها و افزایش سودآوری
 • افزایش وسعت بازار و رقابت پذیری
 • تأمین الزامات قانونی و نظارتی
 • حفاظت از محیط زیست و جامعه

با توجه به تعداد زیاد شرکت های صادر کننده ایزو در جهان، برای انتخاب یک CB مناسب باید به چند نکته توجه کرد. اولین نکته اعتبار  CB  است. CB  باید خود تحت نظارت و اعتبارسنجی یک سازمان تایید صلاحیت (AB) باشد. AB  ها نهادهای مستقل و مورد تأیید بین المللی هستند که بر اساس معيار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تعیین شده بين المللي CB ها را ارزيابي و تأييد مي كنند. AB  ها نیز خود عضو يك سازمان بين المللي به نام IAF (International Accreditation Forum) هستند كه در سطح جهاني به عنوان سقف تأييدي صلاحيت شركت هاي صادر كننده گواهينامه شناخته می شود که این سازمان غير دولتي در سال ۱۹۹۳ تأسيس شده و دفتر آن در كانادا قرار دارد. IAF به عنوان يك پل ارتباطي بين AB ها عمل کرده و با تعيين قوانين، استانداردها، روش ها و الزامات براي AB ها، يكپارچگي و يكسان سازي فعاليت CB ها را در سطح جهان تضمين مي كند.IAF همچنين موافقت نامه هاي چند جانبه (MLA) را با AB ها منعقد مي كند كه بر اساس آن، AB ها تعهد مي كنند كه CB هاي تحت اعتبار خود را بر اساس استانداردهاي بين المللي مانند ISO/IEC 17011 و ISO/IEC 17021 ارزيابي و نظارت كنند. اين موافقت نامه ها باعث مي شوند كه گواهينامه هاي صادر شده توسط CB ها در سطح جهان قابل قبول و معتبر باشند. بنابراين، اولين شرط براي انتخاب يك CB یا شرکت صادر کننده ایزو مناسب، داشتن تأييديه صلاحيت از يك AB عضو IAF است.

دومین نکته تخصص شرکت صدور گواهینامه ایزو است. CB باید دارای سابقه، تجربه و دانش فنی لازم برای ارزیابی سازمان های مختلف باشدو باید دارای ممیزان مجرب و متعهد باشد که با استفاده از روش های مناسب و موثر، سازمان ها را بر اساس استانداردهای ایزو مورد بررسی قرار دهند.

 CB باید دارای اسکوپ (Scope) مناسب باشد که نشان دهد که CB مجاز به صدور گواهینامه برای چه استانداردها و چه زمینه های فعالیتی است و باید دارای سیستم مدیریت کیفیت باشد که نشان دهد که CB خود را به طور منظم بازرسی و بهبود می دهد. همچنین باید دارای شفافیت و عدالت محور باشد تا نشان دهد که به طور مستقل و بی طرفانه عمل می کند و درگیر منافع شخصی یا سیاسی نمی شود. بنابراین، دومین شرط برای انتخاب یک CB مناسب، داشتن تخصص و صلاحیت فنی است.

 

سومین نکته قیمت  شرکت های معتبر صادر کننده ایزو است که باید قیمت منصفانه و رقابت پذیری را به سازمان ها یا شرکت ها پیشنهاد دهد. قیمت گواهینامه ایزو به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • نوع و تعداد استانداردهای درخواست شده
 • حجم و پیچیدگی فعالیت های سازمان
 • تعداد و مکان واحدهای سازمان
 • تعداد کارکنان سازمان
 • زمان و محل بازرسی
 • نام و شهرت شرکت های صادر کننده گواهینامه ایزو

بعضی از CB ها قیمت پایین تری را به سازمان ها پیشنهاد می دهند تا بازار را به خود جذب کنند. اما قیمت پایین به تنهایی نشانه ای برای کیفیت خدمات CB نیست. برخی از CB ها با قیمت پایین، خدمات ناکافی و نامناسبی را ارائه می دهند که ممکن است به سازمان ها ضرر بزند. برای مثال، ممکن است CB بازرسی کوتاه و سطحی انجام دهد، گزارشات نامفهوم و ناقص تهیه کند، پشتیبانی و مشاوره کافی را ارائه ندهد، گواهینامه را با تأخیر صادر کند و یا گواهینامه را بدون اعتبار داده باشد. بنابراین، سومین شرط برای انتخاب یک شرکت یا مرجع صادر کننده ایزو مناسب، داشتن قیمت مناسب و متناسب با خدمات است.

شرکت های صادر کننده ایزو در ایران

شرکت های صادر کننده ایزو در ایران

در ایران، تعداد زیادی از شرکت های صادر کننده ایزو فعال هستند که بخشی از آنها نماینده شرکت های خارجی و بخشی دیگر شرکت های ایرانی هستند. در این بخش به معرفی برخی از شرکت های معتبر صادر کننده ایزو در ایران خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که این لیست شرکت های صادر کننده گواهینامه ایزو جامع نبوده و تنها برای آگاهی و اطلاع شما تهیه شده است.

لیست شرکت های صادر کننده گواهینامه ایزو خارجی تحت اعتبار IAF

 • شرکت TUV NORD: یک شرکت مشارکتی است که دفتر اصلی آن در آلمان و دفتر نمایندگی آن در ایران واقع شده است و این شرکت یکی از شرکت های توف معروف در جهان است و دارای تأييديه صلاحيت از DAKKS آلمان می باشد. این شرکت مجوز صدور گواهینامه ISO TS (IATF) را نیز دارد و در لیست شرکت های تأييد شده توسط خودروسازان ایرانی نیز قرار دارد.
 • شرکت  IMQ: یک شرکت خارجي است كه دفتر اصلي آن در ايتاليا واقع شده و دفتر نمايندگي آن در ايران برقرار است و اين شركت يكي از شركت هاي با سابقه در ايران به شمار می رود که داراي تأييديه صلاحيت از ACCREDIA ايتاليا می باشد. این شرکت مجوز صدور گواهینامه ISO TS (IATF)  را نیز دارد و در لیست شرکت های تأييد شده توسط خودرو سازان ایرانی نیز قرار دارد.
 • شرکت  DIMITTO: یک شرکت خارجي است كه دفتر اصلی آن در سوئيس و دفتر نمايندگي آن در ايران به مديريت شركت پيشگامان سامانه پايدار (CSP) در حال فعالیت است و اين شركت داراي تأييديه صلاحيت از SAS سوئيس و همچنين ACCREDIA ايتاليا می باشد.
 • شرکت  TUV AUSTRIA: یک شرکت خارجی دیگر است که دفتر اصلی آن در اتریش و دفتر نمایندگی آن در ایران به صورت رسمی در حال فعالیت است و این شرکت یکی از شرکت های توف معروف در جهان به شمار می رود که دارای تأييدي صلاحيت از DAKKS آلمان است.

 

شرکت های صادر کننده ایزو در ایران

 • novincert به عنوان مشاور مرکز ملی تایید صلاحیت ایران ( NACI) در کمیته های متناظر تدوین استانداردهای بین المللی می باشد. نوین سرت با 15 سال سابقه در حوزه مشاوره و اطلاع رسانی در خصوص پیاده سازی انواع استانداردهای ایزو و همچنین مشاوره درخصوص آگاه سازی در مورد مراجع معتبر صدور گواهینامه ایزو ، برای مشتریان و متقاضیان اخذ گواهی نامه ایزو ، فعالیت دارد.
 • شرکت ISOSYSTEM: یک شرکت ایرانی است که دارای تأييديه صلاحيت از ASCB اروپا است. این شرکت با بیش از ۱۰ سال سابقه در زمینه مشاوره، آموزش و صدور گواهینامه ایزو، خدمات متنوع و با کیفیتی را به سازمان های مختلف ارائه می دهد.
 • شرکت RAYANCERT: یک شرکت ایرانی است که دارای تأييدي صلاحيت از ASCB اروپا است. این شرکت با بیش از ۵ سال سابقه در زمینه مشاوره، آموزش و صدور گواهینامه ایزو، خدمات حرفه ای و با کفایتی را به سازمان های مختلف ارائه می دهد.
 • شرکت IRAN ACADEMY: یک شرکت ایرانی است که دارای تأييدي صلاحيت از ASCB اروپا است. این شرکت با بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه مشاوره، آموزش و صدور گواهینامه ایزو، خدمات معتبر و با سطح بالایی را به سازمان های مختلف ارائه می دهد.

 

نتیجه گیری

گواهینامه ایزو یک مدرک بین المللی است که نشان می دهد که سازمان ها با استانداردهای جهانی مطابقت دارند. برای درخواست گواهینامه ایزو، سازمان ها باید با یکی از شرکت های صدور گواهینامه ایزو (CB) مرتبط شوند و خود را مورد بازرسی و ارزیابی قرار دهند.همچنین CB ها و یا همان شرکت های معتبر صادر کننده ایزو، شرکت های مستقل و متخصص هستند که با استفاده از ممیزان مجرب و متعهد، سازمان و شرکت ها را بر اساس استانداردهای ایزو مورد بررسی قرار می دهند و در صورت مطابقت، گواهینامه ایزو را به آنها اعطا می نمایند. CB ها باید خود تحت نظارت و اعتبارسنجی یک سازمان تایید صلاحیت (AB) باشند که نهادهایی مستقل و مورد تأیید بین المللی هستند که بر اساس معيار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تعیین شده بين المللي، CB ها را ارزيابي و تأييد مي كنند

AB ها عضو يك سازمان بين المللي به نام IAF (International Accreditation Forum) هستند كه در سطح جهاني به عنوان سقف تأييدي صلاحيت شركت هاي صادر كننده گواهينامه شناخته شده است و در ایران، تعداد زیادی از شرکت های صادر کننده ایزو فعال هستند که بخشی از آنها نماینده شرکت های خارجی و بخشی دیگر شرکت های ایرانی هستند. در این مقاله به معرفی برخی از شرکت های صادر کننده ایزو در ایران پرداختیم تا برای انتخاب یک CB مناسب، با توجه به اعتبار، تخصص و قیمت ارایه خدمات، به انتخاب یکی از این شرکت های صادر کننده ایزو جهت اخذ استاندارد مورد نظر خود بپردازید.

برای انتخاب شرکت های صادر کننده گواهینامه ایزو به جه نکاتی باید توجه کرد؟

✔ برای انتخاب شرکت های صادر کننده گواهینامه ایزو لازم است به سه نکته اصلی و اساسی توجه نمود. این سه شرط: · اعتبار · تخصص · قیمت ارایه خدمات

شرکت های صدور گواهینامه ایزو خارجی در ایران کدامند؟

✔ برخی از شرکت های صدور گواهینامه ایزو خارجی در ایران عبارتند از: · TUV NORD · IMQ · DIMITTO · TUV AUSTRIA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *