مزایای ایزو

مزایای ایزو

مزایای ایزو

همانطور که می دانید ایزو یا سازمان بین ‌المللی استاندارد سازی، یک سازمان غیردولتی است که استانداردهای بین ‌المللی را برای کیفیت، کارایی و ایمنی محصولات، خدمات و سیستم‌ ها تدوین می‌کند و این سازمان در سال ۱۹۴۷ تاسیس شده و دارای ۱۶۴ عضو از کشورهای مختلف است.

فواید گواهینامه ایزو iso

از مزایای ایزو می توان به این مطلب اشاره کرد که سازمان یا شرکت مورد نظر با استاندارد های بین‌ المللی ایزو همخوانی دارد و محصولات و خدمات آن با کیفیت و استاندارد بالایی تولید و ارائه می‌شود. برخی از فواید ایزو به صورت لیست عبارتند از:

  • افزایش رضایت مشتریان: از مزایای گرفتن ایزو می توان به این امر اشاره کرد که مشتریان با دیدن نشان ایزو بر روی محصولات و خدمات، از کیفیت آن اطمینان پیدا می‌کنند و در نتیجه رضایت و وفاداری مشتریان به سازمان یا شرکت افزایش می‌یابد.
  • افزایش بازار و فروش: از دیگر مزایای ایزو و گرفتن آن می توان اشاره کرد که به سازمان یا شرکت کمک می‌کند تا بازار خود را در سطح منطقه ‌ای، ملی و بین ‌المللی گسترش داده و فروش خود را افزایش دهند. این به دلیل این است که بسیاری از کشورها و خریداران برای واردات و خرید محصولات و خدمات، داشتن گواهینامه ایزو را به عنوان شرط لازم قرار می‌دهند.
  • افزایش بهره‌ وری و کاهش هزینه ‌ها: گرفتن ایزو به سازمان یا شرکت کمک می‌کند تا فرآیندهای خود را بهبود بخشند، هدر رفت منابع را کاهش داده، خطاها و نواقص را مرتفع کنند، زمان تولید و تحویل را کوتاه کنند و در نهایت بهره ‌وری و سود آوری خود را افزایش دهند.
  • افزایش نوآوری و بهبود مستمر: گرفتن ايزو به سازمان يا شركت كمك مي كند تا با استفاده از رويكردهاي علمي و منطقي، نيازهاي جديد بازار را شناسائي كرده، فعاليت هاي نوآورانه و خلاقانه را انجام دهند، محصولات و خدمات جديد و بهتري را طراحي و توسعه داده و در عين حال به بهبود مستمر كيفيت و استاندارد خود اهتمام ورزند.

فواید گواهینامه ایزو iso

مزایای اخذ ایزو

از دیگر مزایای اخذ ایزو می توان به این امر اشاره کرد که سازمان یا شرکت مورد نظر توسط یک موسسه مستقل و معتبر، مورد بازرسی و ارزیابی قرار گرفته و در صورت رعایت استانداردهای ایزو، گواهینامه مربوطه را دریافت می نماید. بنابراین می توان گفت مزایای ایزو به شرح زیر عبارتند از:

  • افزایش اعتبار و شناخت: اخذ ایزو به سازمان یا شرکت کمک می‌کند تا اعتبار و شناخت خود را در بین مشتریان، سهام‌ داران، همکاران، رقبا، نظام‌ه ای قانونی و نظارتی و سایر ذی نفعان افزایش دهد. دلیل این امر و از فواید گواهینامه ایزو iso این است که این گواهینامه نشان دهنده تعهد و تلاش سازمان یا شرکت برای رعایت استانداردهای بین ‌المللی است.
  • افزایش رقابت ‌پذیری: اخذ ایزو به سازمان یا شرکت کمک می‌کند تا رقابت ‌پذیری خود را در بازار نشان دهد و برتری خود را نسبت به رقبای خود که گواهینامه ایزو ندارند، اثبات کند. این به دلیل این است که گواهینامه ایزو نشان دهنده تفاوت کیفی و استاندارد سازمان یا شرکت و از مزایای iso است.
  • افزایش همکاری و هماهنگی: در نهایت ار فواید ایزو این است که كمك مي كند تا شرکت ها و سازمان ها همكاري و هماهنگي خود را با ساير سازمان ها يا شركت هايي كه گواهينامه ايزو دارند، تقويت كنند، چرا كه گواهينامه ايزو نشان دهنده يك زبان مشترك و يك الگوي مشابه براي انجام هرگونه فعاليت درون شرکت یا سازمان است.

مقاله پیشنهادی : اخذ ایزو معتبر

خلاصه

ایزو سازمانی است که استانداردهای بین ‌المللی را برای کیفیت و کارایی محصولات و خدمات تدوین می‌کند و از مزایای گرفتن ایزو برای سازمان ‌ها و شرکت ‌ها می توان به افزایش رضایت و گسترش بازار مشتریان، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه ‌ها، افزایش نوآوری و بهبود مستمر، افزایش اعتبار و رقابت ‌پذیری و افزایش همکاری و هماهنگی با سایر سازمان  ‌ها و شرکت‌ها اشاره کرد چرا که گواهینامه ایزو توسط موسسات مستقل و معتبر صادر می‌ شود و تضمینی بر کیفیت ارایه محصولات و خدمات آن ها می باشد.

امیدواریم که این مطلب در خصوص مزایای اخذ ایزو مورد توجه شما قرار گرفته باشد و می توانید برای اطلاع بیشتر از مزایای ایزو و هر یک از استانداردها با مشاوران متخصص ما در ارتباط باشید.

از مزایای اخذ ایزو به چه مواردی می توان اشاره کرد؟

✔ از مزایای اخذ ایزو می توان گفت که شرکت درخواست کننده ایزو توسط یک نهاد مستقل و تایید شده توسط ایزو، بازرسی و ارزیابی می شود و در صورت رعایت پروتوکل های ایزو و استاندارد مربوطه، نشان ایزوی مربوط را دریافت می کند و این امر سبب برتری و بوجود آمدن ویژگی های زیر می شود: · افزایش اعتبار و شناخت توسط دیگر نهادها · افزایش رقابت‌ پذیری در بازار · افزایش همکاری و هماهنگی در داخل و خارج از شرکت

مزایای استاندارد ایزو چیست؟

✔ از مزایای استاندارد ایزو این است که نشان می دهد، شرکت یا سازمان مطابق با استانداردهای تدوین شده بین المللی فعالیت و رفتار می کند و کیفیت خدمات و محصولات خروجی آن مطابق با الگوی استاندارد بین المللی تایید شده است. همین امر مزیت های زیر را به ارمغان می آورد: · افزایش رضایت مشتریان · افزایش بازار و فروش · افزایش بهره‌ وری و کاهش هزینه ‌ها · افزایش نوآوری و بهبود مستمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *