آموزش ایزو 9001

آموزش ایزو 9001

چرا آموزش ایزو 9001 مهم است؟

ایزو 9001 یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین استانداردهای بین المللی است که برای سیستم های مدیریت کیفیت و توسط سازمان بین المللی استاندارد سازی (ISO) تدوین و ارایه شده است. این استاندارد به شرکت یا سازمان شما کمک می کند تا کیفیت فرایندهای مدیریتی و اجرایی خود را بهبود داده و در نتیجه محصول، خدمات و خروجی کار شما کیفیت مطلوب تری داشته و رضایت مشتریان را در بر داشته باشد. اما قبل از اقدام به اخذ این استاندارد، لازم است مهارت ها و دانش لازم را برای فهم، پیاده سازی و بهبود سیستم مدیریت کیفیت خود بر اساس این استاندارد آموزش ببینید. در حقیقت با آموزش ایزو 9001، شما قادر خواهید بود:

  • اصول و الزامات ایزو 9001 را تفسیر و تبدیل به عمل کنید.
  • فرآیندهای کلیدی و روابط آن ها را در سازمان خود شناسایی و بهینه سازی کنید.
  • روش های مناسب برای ارزیابی، نظارت و بهبود عملکرد کیفیت را انتخاب و پیاده سازی کنید.
  • نقش خود را در حفظ و بهبود سیستم مدیریت کیفیت را تعریف کرده و به کار بگیرید.
  • مستندات و رویه های لازم برای نشان دادن انطباق با ایزو 9001 را اجرا و بهبود دهید..
  • با مشتریان، تامین کنندگان، حسابرسان و مقامات نظارتی، به صورت حرفه ای و مؤثرتر ارتباط برقرار کنید.

برای آشنایی بیشتر با ماهیت ایزو 9001 می توانید به مقاله زیر مراجعه کنید.

مقاله پیشنهادی : ایزو 9001 چیست

اما برای آموزش ایزو 9001 از کجا باید شروع کرد؟ چه منابعی قابل استنادتر است؟ و بهترین و سریعترین راه ممکن کدام است؟

در این مقاله قصد داریم در این خصوص و بهترین رویکرد برای آموزش استاندارد ایزو 9001 بیشتر صحبت کنیم.

دوره آموزشی ایزو 9001

یکی از روش های آمادگی برای اخذ این استاندارد گذراندن دوره های آموزشی است که شرکت ها و سازمان های متفرقه در دسترس شما قرار داده اند. از جمله این دوره ها:

  • دوره های آموزش حضوری:

برخی موسسات مستقل آموزشی، دوره های آموزش حضوری اقدام به برگزاری دوره های آموزش این استاندارد می کنند. این دوره ها در فرمت های مختلف، اعم از دوره های عمومی، سفارشی، تخصصی و دوره های پروژه محور، برگزار می شوند و با استادان مجرب و حسابرسان صحبت خواهید کرد و فرصت مشارکت در فعالیت های گروهی و مطالعات موردی خواهید داشت.

  • دوره های آموزش آنلاین:

همچنین برای این هدف دوره های آموزش آنلاینی موجود است که توسط سایت ها و پلتفرم های مختلف آموزشی ارائه می شوند و با ثبت نام در این دوره ها با استفاده از منابع آموزشی متنوع، می توانید خود را برای فرایند اخذ ایزو 9001  آماده کنید و با استادان و دانشجویان دیگر به صورت آنلاین ارتباط برقرار کنید.

  • خودآموزی:

در نهایت می توانید با استفاده از منابع آموزشی موجود، مانند کتاب ها، مقالات، وبسایت ها، وبلاگ ها، پادکست ها، وبینارها و فیلم های آموزشی که توسط ISO یا سازمان های دیگر منتشر شده اند، آموزش ایزو 9001 را در برنامه خود قرار دهید.

دوره آموزشی ایزو 9001

چگونه آموزش رایگان این ایزو را پیدا کنید؟

برخلاف باور برخی افراد، آموزش رایگان ایزو 9001 یک امر ناممکن نیست. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که زمانی که صرف این فرایند می کنید، ارزشی برابر با هزینه ای که برای یک مشاوره مناسب و استفاده از گروه متخصص این امر می کنید دارد یا خیر. با توجه به این مطلب برای پیدا کردن آموزش رایگان ایزو 9001، می توانید از طرق مختلف اقدام کنید.

یکی از این روش ها جستجو در اینترنت برای مطالب یا دروه های آموزش استاندارد ایزو 9001 رایگان است. برخی از این مطالب می تواند به صورت عمومی، مقدمه و یا قسمتی از آموزش ایزو 9001 باشد و شاید لازم باشد برای آموزش تخصصی تر و پیشرفته تر اقدام به خرید دوره کامل آموزشی یا شرکت در دوره های برگزار شده داشته باشید.

همچنین کارگاه ها و سمینارهای عمومی رایگان نیز برای آموزش ایزو 9001  برگزار می شود که البته این دوره ها نیز معمولا به صورت کامل ارایه نمی شود و بیشتر برای آشنایی با ایزو 9001 و الزامات آن و فرایندهای مربوط به پیاده سازی تشکیل می شوند.

در نهایت بهترین رویکرد برای آموزش ایزو و پیشنهاد ما به شما، مشاوره با مشاوران متخصص ایزو و شرکت های ارایه مشاوره دریافت ایزو 9001 و دیگر استانداردها است تا هر چه سریعتر و با اتلاف وقت و هزینه کمتر به هدف خود یعنی اخذ این ایزو دست یابید و به بهترین نحو آن را در شرکت یا سازمان خود پیاده سازی کنید. برای مشاوره رایگان و کسب اطلاع بیشتر از این فرایند می توانید با مشاوران متخصص ما در نوین سرت تماس حاصل فرمایید.

مقاله پیشنهادی : دریافت ایزو 9001

چگونه آموزش پیاده سازی ایزو 9001 را بگیرید؟

آموزش پیاده سازی ایزو 9001 یک فرایند آموزشی است که به شما مهارت و دانش لازم را برای اجرای سیستم مدیریت کیفیت بر اساس استاندارد ایزو 9001 در سازمان یا شرکت شما را می دهد. در این دوره، شما با مراحل و روش های پیاده سازی ایزو 9001، از جمله تحلیل وضع موجود، تعریف سیاست و اهداف کیفیت، طراحی فرآیندها و روابط آن ها، تخصیص منابع و مسئولیت ها، تولید مستندات و ثبت های لازم، پیاده سازی فرآیندها و روش های کنترل، ارزیابی عملکرد و بهبود مستمر، آشنا خواهید شد.

همانطور که قبل تر هم گفته شد برای آموزش استاندارد ایزو 9001 می توانید از دوره های آنلاین یا حضوری برای آموزش این استاندارد استفاده کنید و یا به صورت خودآموز و با مطالعه منابع آموزشی ارایه شده توسط سازمان استانداردسازی یا دیگر سازمان ها اقدام به یادگیری نمایید.

اما استخدام مشاور می تواند در هزینه و زمان شما صرفه جویی کند و رسیدن به هدف شما یعنی دریافت گواهینامه و پیاده سازی آن در فرایندهای شرکت را تسهیل و تسریع کند. مشاوران متخصص ما در نوین سرت آماده ارایه مشاوره به شما در این خصوص هستند و با تماس با شماره های ثبت شده در وبسایت می توانید با مشاوران متخصص ما مستقیما مرتبط شوید.

جمع بندی

آموزش ایزو 9001 یک فرصت برای بهبود کیفیت و رضایت مشتریان و ذینفعان سازمان یا شرکت شما است. با آموزش ایزو 9001، شما می توانید سطح دانش و مهارت خود را در زمینه سیستم مدیریت کیفیت بالا ببرید و نقش فعال و مؤثری در پیاده سازی و بهبود آن داشته باشید. برای دریافت آموزش استاندارد ایزو 9001، شما می توانید از طرق مختلف، اعم از حضوری، آنلاین یا خودآموزی، اقدام کنید و با مشارکت در کارگاه ها و سمینارهای رایگان آموزش ببینید. با این حال توصیه می شود از آموزش مشاوران متخصص بهره بگیرید تا در هزینه و زمان خود صرفه جویی کنید.

هزینه آمورش ایزو 9001 چقدر است؟

✔ هزینه آموزش ایزو 9001 به عوامل مختلف و روش انتخابی شما بستگی دارد. از جمله این عوامل: · نوع و فرمت دوره آموزشی (حضوری، آنلاین، خودآموزی، عمومی، سفارشی، تخصصی و غیره) · مدت زمان و ساعات آموزش · مؤسسه یا سایت ارائه دهنده دوره آموزشی · مدرک یا گواهینامه ای که در پایان دوره صادر می شود · سطح و تجربه شرکت کنندگان در دوره آموزشی · نیاز و انتظارات شرکت کنندگان از دوره آموزشی

مدت زمان آمورش ایزو 9001 چقدر است؟

✔ به طور کلی، مدت زمان آموزش ایزو 9001 و دریافت این استاندارد بستگی به عوامل متعدد و متناسب با شرکت یا سازمان مربوطه دارد. برخی از این عوامل عبارتند از: · پیچیدگی سیستم و دامنه فعالیت سازمان · تعداد و تخصص مشاوران و حسابرسان · مستندسازی و رعایت الزامات استاندارد · ارزیابی و صدور گواهینامه توسط یک موسسه معتبر به عنوان یک راهنمای تقریبی، می توان گفت که زمان لازم برای دریافت این استاندارد می تواند حدود 3 تا 6 ماه زمان ببرد. البته برای شرایط پیچیده تر، این زمان ممکن است تا 12 ماه هم نیز به طول بیانجامد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *